Çekingenlik mi? Sosyal Fobi mi?

Çekingenlik mi? Sosyal Fobi mi?

Konuşurken yüzünüz kızarıyor, yeni ortamlara girmekte zorlanıyor musunuz? Öğrenciyken de sözlüye kalkmadığınız müddetçe konuşmaz mıydınız? Her zaman sizden  sessiz sakin biri olarak mı bahsedilirdi?

Acaba utangaç ve çekingen biri misiniz, yoksa sosyal fobiniz mi var?

Sosyal fobiye sahipseniz tanımadığınız kişilerle karşılaşmak rahatsız edicidir. Başkaları sizi izliyormuş ve toplumsal her türlü olayda küçük düşecekmişsiniz, utanç yaşayacakmış, rezil olacakmışsınız gibi gelebilir. Bu endişenizi çoğu zaman siz de aşırı ve anlamsız bulabilirsiniz ancak böyle düşünmeye de elinizde olmadan devam edersiniz. İlerlemiş vakalarda kişi bu tarz endişeler yaşayarak panik atak dahi geçirebilir. Tüm bunlar kaçma ve kaçınma davranışlarına yolaçar.

Örneğin kişi bir düğüne davetlidir, günler öncesinden bununla ilgili düşünüp huzursuz olmaya başlar. Yakın bir zaman kala gidemeyeceğini belirtebilir ancak zorunlu kalırsa gidecektir. Gitmeden önce yanında güvendiği tanıdık birilerinin olmasını sağlamaya çalışır. Gittiğinde de mümkün olduğunca az kişiyle konuşarak, fazla başını kaldırmadan cep telefonuyla ilgilenebilir. Bu arada fiziksel yakınmaları olabilir, terleme, nefes daralması, yoğun sıkıntı hali, ellerde titreme, yüzünde kızarma gibi…

Böyle deneyimler kişinin yaptığı günlük işleri, mesleki ya da eğitimi ile ilgili işlevselliğini, toplumsal etkinlik ve işlevlerini bozar. Örneğin; kızının veli toplantısına gitmekten kaçınan bir anne, tezini hocasına danışmaya çekinen ve bir türlü mezun olamayan bir üniversite öğrencisi, sunum yapacak kapasitesi ve yabancı dili çok iyi bilmesine rağmen bunu yapmadığı içi terfi alamayan bir reklamcı, hoşlandığı kıza bir türlü selam dahi veremeyen genç gibi…

Bilişsel davranışçı terapi, sosyal fobinin tedavisinde oldukça etkin ve hızlı çözümler sağlar. Altta yatan depresyon, kaygı bozukluğu,duygudurum bozuklukları vb bir başka psikiyatrik bozukluk durumunda, ilaç tedavisi de bilişsel davranışçı tedaviye eklenerek sosyal fobiye yönelik kesin çözümler elde edilir.

Dr. Kıymet İmbat Taşkın
Psikiyatri Uzmanı
REEM Nöropsikiyatri

Yorum Bırakın →

Yorum Bırakın

Cevap iptal