Öğretmen: Sorumlu ve Stresli Bir Hayat!

Öğretmen: Sorumlu ve Stresli Bir Hayat!

Yaşamı kimi zaman zorlaştıran stres, iş yaşamında da sıkça karşılaştığımız bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Her işin kendine göre zorlukları olsa da öğretmenlik mesleğinin sorumluluğunun daha fazla olması nedeniyle günümüzde en zor ve en stresli mesleklerin başında geliyor.

24 Kasım Öğretmenler Günü. Hepimiz için özel bir anlamı olan öğretmenlerimizin hem sorunları hem de sorumlulukları alabildiğine yüklü. Bunların üstesinden gelinemeyeceği düşüncesi ve beklentilerin karşılanmaması durumu kişileri strese sokuyor. Öğretmenlerin mesleklerinin biraz daha zorlu olduğunu belirten Dr. Mehmet Yavuz, öğretmenin yaşadığı stresin hem kendisini hem de çevresini olumsuz etkilediğini söyledi.

Doğru yönetimle çözün

Dr. Mehmet Yavuz, öğretmenlerin stresle mücadele edebilmesi için, stres kaynaklarının ne olduğunu, sebep ve sonuçlarının nelere yol açabileceğini ve bu stresle baş edebilmek için neler yapmak gerektiğinin belirlemesinin önemli olduğunu vurguladı.

Yavuz “Öğretmenlerin fiziki ve zihni dengesini sağlayabilmesi için stres yönetimini iyi yapmaları gerekiyor. Böylece, öğretmenler problem çözme ve karar verme yetilerini geliştirebilir aynı zamanda verimliliklerini arttırabilirler” dedi.

Olumsuz eleştiriler üzüyor

Özellikle sınıf öğretmenlerinde stres kaynaklarına değinen Dr. Yavuz, “Okullarda sunulan imkân, denetim, okul yönetimi, mesleğin zorlukları, geçim sıkıntıları, meslektaşlar,  öğrenciler ve veliler stres nedeni olabiliyor” diyerek stresin nedenlerine vurgu yaptı.

Öğretmenlik mesleğinin yükümlülüğünün fazla olmasının stres nedeni olabileceğini söyleyen Dr. Yavuz “Çocuk gelişiminde, çocuğun birey olma sürecinde öğretmenlerin sorumluluğu oldukça fazla. Öğretmenler bu sorumluluk karşısında kendilerini stres altında hissedebiliyor” ifadesini kullandı.

Müfettişlerin olumsuz eleştirilerinin öğretmenler üzerinde stres yarattığını belirten Dr. Yavuz, “Olumsuz eleştiriler, hem stres kaynağı oluyor hem de motivasyonu düşürebiliyor. Dış faktörler de öğretmenlerin strese girmesine neden olabiliyor. Sınıfın kalabalık oluşu da öğretmenler için stres yaratan en önemli konu olabiliyor” şeklinde konuştu.

Mesleki deneyimin arttıkça stresin azaldığına vurgu yapan Dr. Yavuz, “Öğretmenlerin meslekte geçirdikleri süre arttıkça, stresleri de azalmaya başlıyor. Öğretmenler ayrıca öğrenci kaynaklı da stres yaşayabiliyor. Öğrencilerin kişisel sorunları, öğrenme problemleri, öğretmenle yaşadığı iletişimsizlik, öğretmende strese neden olabiliyor’ diyor.

Rahatlatan öneriler

Dr. Yavuz öğretmenlere stresle baş etmeleri için şu tavsiyelerde bulundu:

-Sevdiklerinizle vakit geçirin.

-Sıkıntılarını çevrenizle paylaşın, olumlu diyaloglarda bulunun.

-Hoşunuza gidecek aktiviteler yapın yeni hobiler edinin.

-Zamanınızı planlayın. Vaktinizi doğru kullanarak, kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

-Düzenli spor yapamıyorsanız bile günde en az yarım saat yürüyün.

-Velilerle ilgili stresi azaltabilmek için, etkinlikler hazırlayın. Velilere, çocuğun eğitiminin sadece okulla sınırlı olmadığını hatırlatın.

-Okullardaki denetimin yol gösterici ve süreci geliştirmeye yönelik olduğunu kendinize hatırlatın.

-Meslektaşlarınızla vaktinizi olumlu yönde kullanın. Birlikte aktivitelere katılın.

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : http://www.reemnp.com

Yorum Bırakın →

Yorum Bırakın

Cevap iptal