oyun-terapisi
Zaman zaman çocuklarının üzgün, isyankar, agresif davranışlarda bulunduklarını gözlemleyen ebeveynler bu davranışların neden ve nasıl kaynaklandığını çözmekte zorlanıp sık sık endişeye kapılabilir. Her çocuk özel ve biriciktir ancak bazen duygusal ve davranışlar problemler yaşayıp bunları çözmekte sorun yaşayabilir.

Okul sürecine alışmakta problem yaşayan ancak bakıldığında somut bir yanıt bulamayan ebeveynlerin çoğu “Acaba yanlış bir okul seçimi mi yaptık?” diye kendi kendilerine çok sormuşlardır.

Çoğu ebeveyn bu çözüm noktasında profesyonel destek sürecini çocuklarının davranışlarından kendilerinin sorumlu tutulup suçlanacaklarını düşündüğünden ister istemez erteleme tutumu sergileyebilir. Zira biliyoruz ki çocuğunun sıkıntı ve problemlerinden kendini sorumlu hissetme kısmı ebeveynliğin çok normal bir tarafıdır. Burada adım atılması gerekilen en önemli nokta çocuğunuzun hayatında ki zorlu noktaları belirleyip durumla alakalı profesyonel destek aramaktır.

Neden Oyun?

Oyun çocuğumuzun hayata bakış açısını ve ruhunu geliştiren eğlenceli bir aktivitedir aynı zamanda kendi ifade yeteneğini, bilgilerini, kendini gerçekleştirme ve kendi kendine yeterliliğini geliştirmekte büyük rol oynar. Oyunun en önemli etkenlerinden biri ise çocuğumuzun stres ve sıkıntı anında ki duygularını rahatlatır, diğer kişiler ile pozitif olarak iletişime geçebilmesini sağlar, keşfetme ve yaratıcı düşünme konularında ise uyaranlar sağlar. Ve denildiği üzere “Öğrenme ve gelişmenin en iyi yolu oyun ile olur” (Russ,2004)

Oyun Terapisi Nedir?

“Çocukların oyunu oyun değil, onların en ciddi uğraşıdır.” demiştir dünyaca ünlü yazar Montaigne. Eğer çocuğumuzu anlamak istiyorsak onun oyununu anlamamız gerekmektedir. Çünkü oyun çocuklarımız için öğrenme, keşfetme ve iletişim süreçlerinde kullandıkları “doğal aktivite” dir, böylelikle çocuklarımızın kendilerine ait düşünce, duygu ve yaşantıları ile alakalı kelimelere dökmekte zorlandıkları durumları biz oyunlarında görme şansı elde ederiz.

Dışarıdan bakıldığında bir anda bir oyuna başladığı gözlemlenen çocuğu aslında o anda o oyunu oynamaya iten endişeleri, problemleri ya da gerçekleşmesini istediği arzuları gibi içsel süreçleri vardır.

Kısacası Oyun Terapisi, çocuğumuzun kendi seviyesinde, en çok sevdiği ve alışkın olduğu oyun süreci içerisinde bizlerle kendi akışlarında iletişime geçmelerinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda çocuklarımızın günlük problemleri ile başa çıkma yöntemlerini geliştirmeyi amaçlar bu durumda çocuklarımızın kendi iç dünyalarında ki aidiyet duygularının daha pozitif bir bakış açısına dönüşmesini sağlar.

Oyun Terapisinden kimler yararlanabilir?

Oyun Terapisinden her yaş grubunun yararlanabileceği gibi özellikle 3-12 yaş grubu için uygun olmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar ve geliştirilen yeni yöntemler ile Oyun Terapisi bebeklerde dahi sonuç vermektedir

Terapi Seansları ne kadar sürer?

Bazı çocuklarımızın yaşadıkları sorunlara karşılık verecekleri yanıt doğrultusunda sürecin 4-12 seans aralığında kısa sürebileceği gibi çocuğumuzun problem ile ne kadar süredir baş etmeye çalıştığı ve içi dünyası tüm bu süreci şekillendirdiğinden dolayı bazı çocuklarımızda süreç daha uzun olabilir.

Uzman Hakkındapsk-dilara-baycili

Ortaöğretim ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Psikoloji lisans eğitimini 2006-2011 yılında İstanbul İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldı. Lisans eğitimi boyunca Fener-Balat bölgesinde bulunan Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde ve TOFD’de çocuklar ile beraber çalıştı. Üniversitenin son senesinde Araştırma Methodları dersinde Dr. Ayten Zara’nın liderliğinde araştırma grubunda olmuş, bir çok data ve test adapte sürecinde yer almıştır. Yıl sonunda kitaplaştırılan bu çalışmada katkısından dolayı önsözde teşekküre layık görülmüştür. (Kadınlar Erkekler ve Çocuklar için Boşanma Terapisi)Üniversite eğitimini “2-6 yaş çocukların oyuncak seçiminde Ebeveynlerinin etkisi” konulu tezi ile bitirdi.

Ardından Final Okullarında Rehber öğretmen olarak çalıştıktan sonra tekrar Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma Derneği’nde çeşitli projelerde Koordinatör olarak çalıştıktan sonra okul öncesi kurumlarında yönetici statüsünde çalışmaktadır.

2013 yılında TPD’deb Çocuk Testleri eğitimini tamamlamış ve ardından 2014 yılında 1 yılda tamamlanan Oyun Terapisi eğitimini almıştır.

Okul öncesi ve başlangıç süreci ile ilgili olabilecek her tür konu ile ilgili çalışmaktadır.
Kendisi 2-18 yaşları arasında olan çocuk ve gençlerimiz ile çalışmaktadır.

Etiketler : oyun terapisi, çocuk, problem, oyun ile tedavi, çocuk terapisi, okul problemi, oyun oynama, terapi, neden oyun, oyun terapisi nedir?