Trafik ‘Sinir Hastası’ Ediyor

Trafik ‘Sinir Hastası’ Ediyor

Trafikte en büyük strese neden olan olayın sürücülerin yaptığı hak ihlalleri olduğunu söyleyen REEM Nöroloji Merkezi Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, trafikte gerilen sinirlerin, uğranılan zaman kaybı, yakıt kaybı ve ciddi ekonomik zararlardan çok herkesi birer ruh hastası ettiğini söyledi.

Hak hukuk dinlemeden başkalarının yol haklarını hiçe sayarak dünyanın merkeziymiş gibi araç kullanan kişilerin benlik anlayışlarında sorun olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, “Sıkışık trafikte bir araba daha öne geçebilmek için, diğer sürücüleri sıkıştıranlar, makaslama yaparak seyredenler, özellikle otobanda giderken nerdeyse arka tampona kadar yaklaşanlar ve en önemlisi, sıkışık trafikte sanki kendileri uyanık, diğer kişiler aptalmış gibi emniyet şeridinde seyredenler, önü kapalı olduğu halde, sağdan gelip öne geçmeye çalışanlar başlıca trafik stresi oluşturan unsurlardır” dedi.

İnsanları yoğun ve sıkışık trafikten dolayı yol alamamalarından ziyade, şerit ihlalleri, yakın mesafeden takip etmeler, sağdan sollamalar, emniyet şeridi ihlalleri, yol gaspları, bir şeridin trafiği dururken, diğer şeridin akıcı seyretmesi, uzun farları yakarak seyretmeler , tepkilerini hoyratça korna çalarak verenlerin ciddi strese neden olduğunu anlatan Dr. Yavuz, şöyle devam etti:

“Yoğun trafikte milim milim giderken, birilerinin emniyet şeridinden hızla yol almaları tüm sürücüleri germekte ve strese sokan bir durum olmaktadır. Ayrıca şeridinde gitmeyen araçlar, sürekli sol sinyali yanıp sönen ve sürekli şerit değiştiren minibüsler, yol ortasında trafiğin durmasına aldırmadan yolcu indirip, bindiren minibüsler, trafik ışıklarını yok sayan yayalar ve arabalar, uygunsuz yer ve zamanda yapılan yol çalışmaları, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde yollara çıkarak trafiği felç eden çöp arabaları, duraklarında yolcu indirmeyen otobüsler de stres nedeni olmaktadır” dedi.

Dr. Mehmet Yavuz
REEM Nöropsikiyatri
Web : http://www.reemnp.com

Yorum Bırakın →

Yorum Bırakın

Cevap iptal